Retro - radio servis

 
Zpět na úvod
Ukázky oprav přístrojů
Otevírací doba - kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Čištění přístroje:

U radiopřijímačů a televizorů se po demontáži ze skříně provede vysátí nebo vyfoukání prachu, ještě předtím se vyndají elektronky, aby nedošlo k jejich poškození. Demontují se knoflíky, na kterých je používání nejvíc znát, protože v jejich vroubkování se usazuje za provozu prach a mastnota z prstů a leštěnek na nábytek. Knoflíky a drobné plastové či bakelitové díly se čistí ultrazvukovou pračkou v odmašťovací lázni.

Z radiopřijímačů se dále odmontuje stupnice a vyčistí ze strany, na které není potisk a podle možností pak i strana s potiskem. Dále následuje rozchození ladicích náhonů, tedy namazání všech kladek a převodů, případně, je-li náhon přetržen, natažení nového. Z šasi přístroje se odstraní veškeré nánosy, které nešly odstranit při vysátí nebo vyfoukání prachu.

U magnetofonů se provádí odmaštění všech pohyblivých části a jejich nové namazání, stará maziva po letech tuhnou a tak nejde některými ovládacími prvky ani hnout, nebo jen ztěžka. Dále vyčištění páskové dráhy, kontrola a případná výměna gumových dílů - řemínků, přitlačné kladky, jsou-li k dispozici. Plastové kryty se umyjí v odmašťovači. Mechanismus se kompletně seřídí, aby fungovalo převíjení oběma směry, brzdění a přehrávání, pomocí měřicího pásku se seřídí pásková dráha a hlavy.


U gramofonů se sejme talíř a gumová podložka, rozeberou, odmastí se a znovu namažou mechanismy přepínání rychlostí a vypínání na konci desky. Panely a kryty se umyjí v odmašťovači. U kvalitnějších gramofonů s magnetodynamickou vložkou se jako poslední krok nastaví vyvážení přenosky a antiskating.